31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

Всесвітній день без тютюну, який відзначається щорічно 31 травня, покликаний підвищити обізнаність населення про заборону куріння, вживання і використання тютюнових виробів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, електронних сигарет та кальянів у приміщеннях кафе, барів та ресторанів і мотивувати населення дбати про своє здоров'я та захищати своє право на вільне від тютюнових викидів повітря.

На жаль, тютюнопаління залишається однією з найпоширеніших шкідливих побутових звичок у світі та основною причиною передчасної смерті. Особлива небезпека полягає і в тому, що курці завдають шкоди не лише собі, а й оточуючим, в цигарковому димі міститься дуже багато отруйних речовин, які шкодять організму вимушених курців.

Із розвитком технологій на ринку з’являються новітні тютюнові вироби, так звані «вейпи» та системи для нагрівання тютюну, які виробники просувають як продукти «зниженого ризику».

Електронні сигарети – це електронні портативні пристрої для нагрівання рідини, що генерують пару, яку вдихає курець. В електронних сигаретах  міститься  більше небезпечних канцерогенів, ніж у звичайних сигаретах, вони небезпечні як для активних, так і для пасивних курців. Ті, хто вживає електронні сигарети, кидають курити рідше, ніж люди, які їх не вживають. Виробники цих пристроїв запевняють, що вони є цілком безпечною альтернативою звичайному тютюнопалінню, оскільки вони не утворюють продуктів горіння та не містять шкідливих смол, тобто вони не шкодять здоров’ю. При цьому виробники свідомо не висвітлюють негативні фактори від такого куріння. Як і звичайні сигарети, електронні також провокують залежність.

Електронні сигарети, вейпи та кальян не допомагають кинути палити сигарети.  Не варто забувати, що батареї електронних сигарет можуть перегрітися і вибухнути, що спричиняє ризик нещасного випадку.

Щороку 85 тисяч українців  помирають від хвороб, спричинених курінням. Отже, безпечного паління не існує.

31 березня 2023 року вступили в силу зміни до Закону України «Про рекламу», відповідно до яких обмеження та заборони, що раніше стосувалися виключно реклами тютюнових виробів, реклами знаків для товарів і послуг, інших об'єктів, права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, наразі також розповсюджуються на рекламу предметів, пов'язаних із вживанням тютюнових виробів, рекламу трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та на рекламу знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються вказані товари.

Також, зауважимо, що згідно Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» заборонено куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів та пристроїв для нагрівання тютюну в усіх громадських приміщеннях та на робочих місцях.

Варто зазначити, що ці зміни вже сприяють зменшенню негативного впливу куріння на населення країни, згідно опитування ВООЗ у співпраці з Міністерством охорони здоров'я України та Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 63,1% курців планують кинути курити, а 16,4% висловились про необхідність професійної допомоги!

Тютюн руйнує організм поступово та призводить до раку, бронхіту, астми, виразки шлунку, інфаркту тощо; куріння завдає шкоди екології, забруднюючи повітря та знищуючи природне середовище (виробництво цигарок призводить до вирубки лісів), що має серйозні наслідки для багатьох видів тварин та рослин; куріння призводить до економічних втрат внаслідок ранньої втрати працездатності, соціальних виплат та лікування хвороб, спричинених курінням.

Захищайте своє право на бездимне повітря — повідомте про порушення до Держпродспоживслужби або через сервіс Центру громадського здоров’я.

 

Приймальня
(06452) 6-80-15
Номер для звернень
+380972122613
Цілодобова Гаряча лінія (Call-центр)
(044) 364 77 80
Електронна пошта
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Графік роботи: пн-чт 8:00-17:00, пт 8:00-15:45
Обідня перерва: 12:00-12:45