Управління

Оперативні новини

01.06.2020

Держпродспоживслужба Луганщини здійснила моніторинг стану ринку насінництва та розсадництва

У рамках попередження правопорушень законодавства України у сферах насінництва та розсадництва фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області провели роз’яснювальну роботу з 116 суб’єктами господарювання діяльність яких передбачає оптову та роздрібну торгівлю насінням овочевих культур та садивним матеріалом.

29.05.2020

Ціни на продовольчі товари споживчого ринку Луганської області станом за квітень 2020 року

За даними Державної служби статистики України, а саме моніторингу динаміки цін на соціально значущі товари станом за квітень 2020 року на території Луганської області склалася наступна цінова ситуація.

22.05.2020

Заходи з питань захисту прав споживачів на ринку ПП «Злагода» м. Сєвєродонецьк

Фахівцями управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області проведено захід щодо роз’яснення суб’єктам господарювання вимог Закону України «Про захист прав споживачів», «Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів»

21.05.2020

На Луганщині триває роз’яснювальна робота з сільгоспвиробниками щодо дотримання законодавства у сферах насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, біологічної і генетичної безпеки

Станом на 21 травня 2020 року фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області провели роз’яснювальну роботу з 308 суб’єктами господарювання агропромислового комплексу з питань дотримання законодавства України у сферах насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, біологічної і генетичної безпеки (ГМО) під час використання, зберігання, реалізації продукції рослинництва та насіння сільськогосподарських культур.

Профілактика вірусного гепатиту А

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за 10 місяців 2019 року в Україні зареєстровано 31 спалах вірусного гепатиту А. Захворіло на гепатит А 2410 осіб. За аналогічний період минулого року зареєстровано 2344 осіб. Тобто загалом по Україні показник захворюваності зріс на 2,8%.

Вірусне ураження печінки гострого характеру – це хвороба Боткіна, яка в офіційній медицині класифікується як вірусний гепатит А. Ознаки патології яскраво виражені і специфічні, тому з діагностикою проблем не виникає. Захворювання може призвести до тяжких ускладнень та інвалідності пацієнта, тож лікування хвороби Боткіна проходить лише в стаціонарі під контролем фахівців.

Інкубаційний період гепатиту А – це час від моменту інфікування до появи перших симптомів. В середньому він триває близько 30-35 діб, але в деяких випадках може варіюватися від 15 до 50 діб. Під час інкубаційного періоду вірус поширюється тільки по кров’яному руслу, симптоми захворювання відсутні. Людина відчуває себе цілком здоровим, хоча вже й становить небезпеку для оточуючих.

Найчастіше діагностується гостра форма вірусного захворювання. Хронічний гепатит А зустрічається рідко і кожне його загострення протікає важко. Хвороба Боткіна нерідко виявляється в дитячому та підлітковому віці. Лікарі це пов’язують з тісним контактом між дітьми та перебуванням у компактних приміщеннях.

Симптоми вірусного гепатиту А

Класичні ознаки хвороби Боткіна в дитячому віці:

 • виражена слабкість, млявість і підвищене потовиділення в стані спокою;
 • підвищення температури до субфебрильних показників (37 градусів і трохи вище);
 • розлад травної системи – блювання незалежно від вживання їжі, пронос;
 • виділення сечі вираженого темного кольору і безбарвного (білуватого) калу. Жовтушність шкіри і слизових проявляється лише на 7-10 день після потрапляння вірусу в організм. Діагностувати захворювання можна після проведення специфічного аналізу крові на гепатит А.

Якщо патологія протікає у важкій формі, з’являються додаткові симптоми вірусного гепатиту А:

 • різке підвищення температури тіла до критичних показників;
 • збільшення печінки – орган пальпується лікарем руками без специфічного інструментального огляду;
 • зниження серцевих скорочень, ритм збивається;
 • збільшення селезінки;
 • хворобливість в області правого підребер’я при натисканні.

Ознаки хронічного гепатиту А у хворого відрізняються варіативністю. В періоди ремісії людина відчуває себе здоровою, жовтушність шкіри і слизових оболонок відсутня, можливе незначне відчуття тяжкості в правому підребер’ї. Загострення хвороби відбувається при зниженні імунітету, вживанні алкоголю, авітамінозі. В цьому випадку всі класичні симптоми проявляються інтенсивно.

Як передається гепатит А

Джерелом вірусу є хвора людина, організм якого перебуває в інкубаційному періоді. Особливу небезпеку являє стадія безсимптомного перебування вірусу в кров’яному руслі. Як тільки з’являється жовтушність на шкірі і слизових, ймовірність зараження знижується.

Як передається гепатит А:

 1. Фекально-оральним способом. Через випорожнення, при недотриманні правил особистої гігієни, користуванні загальним посудом і предметами особистої гігієни.
 2. Через продукти харчування. Важко встановити конкретне джерело вірусу, адже інкубаційний період хвороби великий. Вважається, що простіше всього інфікуватися через продукти, які не пройшли термічної обробки, фрукти, овочі і ягоди з ділянок, що удобрюються органікою.
 3. Через воду. Зустрічається цей шлях передачі вірусу рідко і найчастіше в регіонах з поганими побутовими умовами, а також в період стихійних лих та аварій.
 4. Через мух. Деякі дослідники припускають, що вірус гепатиту А може переноситися мухами, але реальна поширеність цього чинника поки не доведена наукою.

Профілактичні заходи

Профілактика гепатиту А у дітей полягає в перериванні шляхів передачі вірусу. Основними заходами вважаються:

 • забезпечення якісною питною водою;
 • створення сприятливих санітарних умов вдома і в навчально-виховних установах;
 • дотримання гігієнічних правил;
 • вживання в їжу термічно оброблених і безпечних продуктів.

Як уникнути зараження гепатитом А, якщо в колективі є хворі люди? Необхідно відразу ж ізолюватися на інкубаційний період і пройти обстеження у лікарів.


Головне управління
Держпродспоживслужби
в Луганській області

ЦІЛОДОБОВА ГАРЯЧА ЛІНІЯ

044 364 77 80
050 230 04 28

УРЯДОВА ГАРЯЧА ЛІНІЯ

1545

АДРЕСА

93405, Луганська обл.,
м. Сєвєродонецьк,
вул. Пивоварова, 2

ГРАФІК РОБОТИ

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-15:45
Обідня перерва 12:00-12:45

КОНТАКТИ

(06452) 6-80-15
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ЕЛЕКТРОННЕ ЗВЕРНЕННЯ

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ