Вода - це найважливіший компонент для існування життя на Землі. Але поряд із своїм величезним життєво необхідним для людини благом, за певних умов вона може стати фактором ризику виникнення різноманітних інфекційних хвороб, збудниками яких є віруси, бактерії, гельмінти та найпростіші. Однією з причин виникнення і розповсюдження інфекцій є тривале зберігання життєздатності небезпечних для людини мікроорганізмів у водному середовищі.
На жаль, через військові дії в Україні існують великі ризики інфікування води збудниками захворювань, що передаються водним шляхом.
До хвороб, викликаних водним фактором, належать такі інфекційні захворювання:
- Ротавірусна інфекція. Хвороба, що сьогодні часто зустрічається, особливо серед дітей. Їй характерні блювота, діарея, лихоманка, слабкість. Специфічної терапії ротавірусу немає, тому необхідно симптоматичне лікування та відновлення водно-електролітного балансу.
- Дизентерія, сальмонельоз, ешерихіоз. Це різні захворювання з різними збудниками, але зі схожими в цілому симптомами: діареєю, болем у животі, нудотою і підвищенням температури. Лікуються вони теж по одній схемі: відновлення водного балансу, антибіотики і кишкові сорбенти.
- Холера. Її збудником є холерний вібріон, що розповсюджується через забруднену фекаліями воду. Часто перебіг хвороби проходить майже безсимптомно, проте інфекція може призвести до смерті буквально за кілька годин при відсутності належного лікування.
- Черевний тиф. Ця хвороба є бактеріальною інфекцією та викликана двома штамами сальмонели. Серед симптомів – підвищена тривалий час температура, діарея, наявність на грудях рожевих плям, збільшені розміри селезінки та печінки.
- Лептоспіроз. Ця інфекція викликана бактеріями Leptospira. В організм вона потрапляє через забруднену воду та рослини сечею інфікованих тварин, у тому числі при купанні у водоймах. Серед симптомів – озноб, головний біль та біль у м’язах, діарея, блювота, крововиливи на слизових оболонках та шкірі, жовтяниця тощо.
- Гепатит А. Ця хвороба вражає печінку. Вона виникає через вживання неякісної води, купання у забруднених водоймах, вживання інфікованих продуктів та через прямий контакт із хворим. Характерними симптомами є пожовтіння склер очей та слизової оболонки ротоглотки, потемніння сечі та знебарвлення калу.
- Дерматомікоз. Це загальна назва грибкових інфекцій, що вражають шкіру по всьому тілу. Йому характерне почервоніння, лущення та свербіння шкіри.
Щоб попередити зараження, необхідно дотримуватися елементарних правил:
- для пиття використовувати тільки кип’ячену воду (не менше 10-15 хвилин);
- дотримуватись правил та термінів зберігання води;
- не пити воду з випадкових джерел;
- мати з собою достатній індивідуальний запас питної води;
- проводити регулярне очищення та знезараження питної води в колодязях;
- воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених джерел;
- не пити воду з водопроводу, призначеного для технічних цілей;
- кип’ятити воду, взяту з відкритої водойми для миття фруктів, ягід чи посуду (хвороботворні мікроорганізми здатні протягом місяця і навіть більш жити і розмножуватися у воді);
- купатися тільки в спеціально відведених місцях.
Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області наголошує, що вода для вживання повинна бути гарантованої якості, безпечною та відповідати ДержСанПіНу 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”, нормами якого визначають мінімальні безпечні стандарти якості води для використання.
Тому, рекомендуємо дотримуватись правил профілактики для зменшення ризиків виникнення захворювань.
Пам’ятайте! Дотримання елементарних правил вбереже ваше здоров’я!