Ботулізм. Як минути небезпеку!

Головне управління Держпродспожвслужби в Луганській області попереджає, що навіть взимку, коли із задоволенням починаємо вживати заготовлену з літа консервацію, виникають харчові отруєння, зокрема ботулізм. Саме консерви – овочеві, фруктові, грибні, м’ясні, рибні і стають причиною захворювання, а також споживання копченостей, в’яленої та сушеної риби, особливо приготовлених у домашніх умовах з порушенням гігієни, продукція, упакована під вакуумом.  

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму Clostridium botulinum і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, грибів, рідше овочі. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню), якщо при приготуванні порушенні санітарні правила приготування чи зберігання, а саме:

  • через недостатню стерилізацію консервів; 
  • ковбасами, внаслідок неправильного зберігання; 
  • рибою в’яленою чи солоною в результаті порушень правил улову, оброблення, зберігання та реалізації.

Відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса. 

Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків. Перші симптоми можуть з'явитися як через кілька годин після вживання, так і через 10 днів. 

Симптоматика розвивається зверху вниз. Людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, а далі інші симптоми – м'язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів.

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішим у профілактиці цього захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно їх прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин.

В жодному випадку не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована, здута кришка на скляних банках та органолептичні зміні не відповідні даному продукту..

З метою попередження захворювань на ботулізм, не рекомендується виготовляти в домашніх умовах та купувати у приватних осіб:

  • солону, в’ялену та копчену рибу (особливо, якщо не випотрошена  внутрішня частина риби);
  • у місцях стихійної торгівлі м’ясні, грибні, овочеві консерви, копчені м’ясопродукти, що приготовлені в домашніх умовах;
  • не купувати та не вживати консерви у банках із наявністю плісняви;
  • домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано короткий термін.

Продукти харчування, які не підлягають термічній обробці, але мають середовище, сприятливе для накопичення токсину (солена і копчена риба, ковбаси, копчені м?ясні вироби тощо), повинні зберігатись при температурі не вище 4-8°C. У випадку виникнення підозри щодо недотримання магазином чи торговцем на ринку відповідної температури зберігання продуктів, краще там нічого не купувати.

Будьте обережні! За найменшої підозри на ботулізм негайно звертайтеся до лікаря. Госпіталізація є обов’язковою незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

 

Приймальня
(06452) 6-80-15
Номер для звернень
+380972122613
Цілодобова Гаряча лінія (Call-центр)
(044) 364 77 80
Електронна пошта
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Графік роботи: пн-чт 8:00-17:00, пт 8:00-15:45
Обідня перерва: 12:00-12:45