Сказ та заходи профілактики небезпечної хвороби

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – гостре, особливо небезпечне, інфекційне захворювання теплокровних тварин і людини, яке вражає центральну нервову систему і закінчується смертю (летально) в разі відсутності імунітету або несвоєчасного застосування антирабічної допомоги людині.

В Україні епізоотія сказу тварин триває біля 70 років та спроби її ліквідувати або обмежити розповсюдження зарази мають тимчасовий успіх, а тому проблема залишається складною, захворювання має тенденцію до подальшого поширення.

Завдяки проведенню масових парентеральних щеплень домашніх тварин та пероральної імунізації диких хижих звірів проти сказу на території Луганської області, кількість виявлених випадків сказу тварин за останні роки суттєво зменшилось, а саме по рокам:

  ВРХ ДРХ Собаки Коти Лисиці Всього
2015 16 6 13 26 10 71
2016 13 4 16 19 22 74
2017 35 4 26 32 18 115
2018 11 1 22 22 9 65
2019 3 0 6 9 6 24
2020 2 0 7 7 4 20

Згідно із статистичними даними з початку 2020 року, станом на 01.08.2020, в 24 областях України зареєстровано 526 випадків сказу різних видів тварин.

Територія нашої області не є виключенням, та в поточному році в області оголошено 16 неблагополучних пунктів, в яких захворіло на сказ 20 тварин, відповідно по районам:

  • Біловодський район – 3 випадки (1 ВРХ, 2 коти);
  • Білокуракинський район – 2 випадки (1 собака, 1 ВРХ);
  • Попаснянський район – 3 випадки (2 коти, 1 тхір);
  • Станично-Луганський район – 2 випадки (2 собаки);
  • Кремінський район – 5 випадків (4 собаки, 1 кіт);
  • Новоайдарський район – 3 випадки (1 кіт, 1 лисиця, 1 ВРХ);
  • Троїцький район – 2 випадки (1 лисиця, 1 кіт).

Зазначені факти свідчать про те, що епізоотична ситуація залишається напруженою, але контрольованою.

Шановні громадяни та власники тварин!

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини вірусом сказу відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільськогосподарських тварин.

У разі інфікування людини необхідно негайно звернутись до медичного закладу для надання антирабічної допомоги (щеплення вакциною).

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96-99% випадків.

Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12-14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30-40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб – це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

За статистичними даними, в Луганській області, від укусів тварин за останні роки постраждали та звернулися за антирабічною допомогою наступна кількість людей:

  • 2017 рік – 1341 особа;
  • 2018 рік – 1087 осіб;
  • 2019 рік – 896 осіб;
  • на 01.08.2020 – 559 осіб.

Щоб захистити себе та близьких від захворювання на сказ, необхідно дотримуватись певних правил і при поводженні з тваринами, а саме:

  • власники собак та котів регулярно вакцинуйте своїх тварин;
  • вигул тварин здійснюйте на короткому повідку або на облаштованих майданчиках для вигулу тварин;
  • дворових собак у приватних садибах утримувати у вольєрах;
  • не дозволяти дітям годувати або бавитись будь з якими тваринами, незалежно від того домашні вони або безпритульні;
  • стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти;
  • уникайте контактів з потенційно небезпечними тваринами – не слід кормити, гладити, ловити та лікувати хворих тварин, тощо;
  • вживайте заходи з недопущення диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць утримання свійських тварин;
  • не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

Що ж робити, коли вас покусала тварина:

  • якщо напад твариною все-таки відбувся – не можна в гніві убивати тварину чи виганяти її, або завозити в іншу місцевість – від цього залежить тривалість курсу щеплень;
  • тварину, по можливості, слід ізолювати для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини могли встановити спостереження за її станом здоров’я впродовж 10 або більше днів;
  • рану необхідно ретельно промити мильним розчином, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;
  • негайно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою у травматологичний пункт місцевої медичної установи для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень, а при тяжкому випадку викликати швидку допомогу за номером 103;
  • під час курсу антирабічних щеплень – не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань.

Пам’ятайте, сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити.

Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо з дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.

Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!

Приймальня
(06452) 6-80-15
Номер для звернень
+380972122613
Цілодобова Гаряча лінія (Call-центр)
(044) 364 77 80
Електронна пошта
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Графік роботи: пн-чт 8:00-17:00, пт 8:00-15:45
Обідня перерва: 12:00-12:45