Під час постійних відключень електроенергії, в зв’язку з чим порушується температурний режим зберігання харчових продуктів, зростає загроза поширення гострих кишкових інфекцій, які можуть призвести до серйозних ускладнень. Зазвичай кишкові інфекції викликають бактерії чи віруси. Існують три шляхи передачі гострих кишкових інфекцій: харчовий, водний і контактно-побутовий.
Основний шлях передачі збудників інфекцій - харчовий, коли зараження відбувається через споживані продукти харчування та приготовлені з них страви, а також овочі та фрукти, забруднені мікроорганізмами і вжиті в їжу без достатньої гігієнічної та термічної обробки або не витримується температурний режим при зберіганні.
Найчастіше збудники кишкових інфекцій передаються через продукти тваринного походження (м'ясо, яйця, молоко) та готові страви, кондитерські вироби, немиті фрукти, ягоди, овочі.
Водний шлях передачі збудників інфекцій реалізується значно рідше, в основному через забруднення питної води внаслідок аварій на водопровідних та каналізаційних мережах.
Захворювання супроводжується лихоманкою, блюванням, діареєю, болями у животі, підвищенням температури.
З метою недопущення ускладнень епідемічної ситуації , пов’язаної із споживанням харчових продуктів, які можуть бути небезпечними внаслідок порушення температурних умов їх зберігання, Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області рекомендує громадянам дотримуватись наступних порад:
- Заздалегідь підготуйтесь до відключення електроенергії. У холодильнику має бути температура (+4)°С або нижче. У морозильній камері (- 4)°С або нижче. Заморозьте контейнери з водою (чисті пластикові пляшки з водою), щоби мати змогу зберегти температуру в холодильнику триваліший час на рівні +4°С або нижче.
- Коли вже електроенергію відключили, тримайте дверцята холодильника та морозильної камери закритими, якомога довше. Якщо дверцята залишаються закритими, продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику, 48 годин у повній морозилці, 24 годин у напівпорожній морозилці. Якщо електроенергія відключена більше 4 годин, помістіть лід (контейнери із замороженою водою) до продуктів у холодильник.
- За можливості придбайте сухий або блоковий лід. Зберігати блоковий лід слід в морозильній камері для подальшого використання в холодильнику.
- Продукти харчування, які швидко псуються, можна короткий термін зберігати у термоконтейнері (термопакетах) з холодоелементами, а також у погребі чи підвалі в закритих ємкостях, щоб не було доступу до них комах чи гризунів.
- Не пробуйте на смак їжу, яка зберігалась без дотримання відповідних температурних умов, з метою перевірки її якості та безпечності. Якщо є сумніви щодо безпечності їжі (незвичний запах, колір, консистенція, текстура), краще її викинути.
- Готуйте страви у невеликій кількості, щоб їх споживати у день приготування і не залишати в холодильнику на наступний день. Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їхнього повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин
- Не робіть закупку харчових продуктів, що швидко псуються про запас. Слід робити запас лише тих харчових продуктів, які не потребують спеціальних температурних умов зберігання (крупи, консерви тощо) або найменше втрачають якість без холодильника (молоко тривалого зберігання в тетрапаках, сирокопчені ковбаси.
- Не купуйте продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
При підозрі на захворювання кишковою інфекцією необхідно звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням!
Бережіть себе та своїх рідних!