Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області повідомляє!
Епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней (далі АЧС) в Україні значно погіршилася. На теперішній час виявлено 56 випадків АЧС.
Всього з 2012 року на території України зареєстровано 204 випадки захворювання на АЧС в 23 областях країни.
Кожний випадок підтвердження АЧС завжди пов’язаний зі значними економічними збитками, зумовленими організацією профілактичних та ліквідаційних заходів. Відповідно до інформації Держпродспоживслужби України при проведенні заходів з ліквідації АЧС з 2012 року вилучено та знищено понад 120 тис. голів свиней на загальну суму 138 млн. грн.
Враховуючи динаміку розповсюдження захворювання впродовж 2012-2016 років та здатність вірусу АЧС за короткий проміжок часу поширюватися на значні території, у 2017 році можна очікувати 200-250 випадків захворювання, що призведе до витрат у сумі понад 40 млн. грн.
Якщо тенденція до розповсюдження АЧС зберігатиметься протягом найближчих років - втрати поголів’я до 2020 року перевищать 1,2 млн. голів чи 4 млрд. грн., а непрямі витрати зростуть на 5-7,5 млрд. грн.
У січні місяці 2017 року Луганська область не стала виключенням з переліку областей України в яких зареєстровано небезпечне для економіки держави інфекційне захворювання свиней. АЧС було виявлено в Старобільському, Сватівському, Новоайдарському та Білокуракинському районах.
Завдяки оперативно проведеним заходам з ліквідації та недопущення розповсюдження вірусу АЧС територією Луганської області станом на теперішній час знято карантин по АЧС у всіх чотирьох районах.
Наразі безпека щодо АЧС кожного господарства в якому утримуються свині залежить не тільки від фахівців ветеринарної медицини, а від самих власників свиней.
Що необхідно знати пересічному громадянину про африканську чуму свиней:
- АЧС не становить небезпеки для людей;
- На АЧС хворіють лише дикі та свійські свині;
- Основний шлях передачі збудника – це безпосередній контакт тварин між собою та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також – предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи;
- Виявивши хвору тварину чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини за місцем знаходження та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.
Не утримуйте свиней в особистих господарствах, якщо Ви не в змозі забезпечити наступні елементарні правила.
Елементарні правила завдяки яким можна вберегтися від африканської чуми свиней:
- Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами;
- Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі та взутті використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;
- Не дозволяти відвідування власного господарства стороннім особам;
- Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
- Не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо Ви мисливець;
- Не приносити у власне господарство туші впольованих диких кабанів;
- Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою.
При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів! Або зверніться до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області – тел.: 6-80-15, 0506449273, 0501373706, 0505590670, 0507536315, 0668849027. Лисичанської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини – тел.: 0951916143, 0507325816.